Коронавірус та нервова система

 

Дедалі частіше на прийомі мені ставлять питання про наслідки коронавірусної інфекції для нервової системи. Давайте розберемося, що відомо на цьому етапі.

З наукових досліджень відомо, що коронавіруси можуть зв'язуватися з деякими рецепторами на поверхні нервових клітин. Також, отримані дані про наявність вірусних частинок у нервовій тканині та в спинно-мозковій рідині.

Для багатьох коронавірусів підтверджено проникнення в центральну нервову систему по нюхових шляхах і по волокнах трійчастого нерва, що пояснює порушення нюху та смаку.

Також ураження нервової системи може відбуватися на тлі патологічних імунних реакцій в організмі, що запускаються коронавірусом.

Зі статистики відомо, що більше 30% хворих на коронавірус мали ускладнення у вигляді порушень роботи нервової системи в тій чи іншій мірі.

Найперша і найчастіша скарга - порушення нюху або, по-науковому, аносмія. Трохи менш часто – порушення смаку. Пояснення цього феномена ми обговорили трохи вище.

Також, наслідками можуть бути виражена патологічна стомлюваність, порушення концентрації, тривога, запаморочення, безсоння, зниження пам'яті, парестезії («поколювання» в руках і ногах). Дані симптоми часто зустрічаються в рамках постковидного синдрому та суттєво знижують працездатність.

Але можуть бути більш грізні ускладнення ковіда - інсульт, менінгоенцефаліт (запалення оболонок і речовини головного мозку), гостра запальна полінейропатія - синдром Гійєн-Барре, гостра некротизуюча енцефалопатія і не тільки. Вони зустрічаються рідше і більшою мірою трапляються в осіб більш літнього віку, які страждають на хронічні захворювання.

Друзі, я перерахувала у цьому пості лише основні неврологічні ускладнення, не включаючи симптоми ураження інших органів та систем. Як бачите, вони дуже багатогранні і різні за тяжкістю. У будь-якому випадку, не варто затягувати візит до невролога та намагатися вирішити проблему самостійно.

Бережіть своє здоров'я!

Ваш невролог, Ольга Васильєва.

Запис за телефоном: 066 801 12 28