Кофеїн та наше здоров'я

Кофеїн входить до складу не тільки нашої улюбленої кави, а також до складу багатьох анальгетиків, препаратів для схуднення, дієтичних добавок та препаратів для підтримки неспання.

Зв'язок між прийомом кофеїну та різними змінами у стані нашого здоров'я є темою для постійних дискусій та досліджень.

Останнім часом вченим вдалося виявити деякі чудові факти про кофеїн.

По-перше, було виявлено, що вживання кави асоціюється з нижчим ризиком розвитку хвороби Паркінсона. У той же час, у дослідженнях за участю пацієнтів, які вже мають дане захворювання, не було виявлено його лікувального впливу та зменшення симптомів.

По-друге, у наукових оглядах є інформація про те, що при хронічних захворюваннях печінки вживання кави асоціюється з меншим ризиком прогресування хвороби до ступеня цирозу, а також з нижчою частотою розвитку раку печінки (гепатоцелюлярної карциноми).

Ще один факт - при спостереженні за великою популяцією виявилося, що щоденне помірне вживання кави не мало побічного ефекту у вигляді провокації серцевих аритмій, а навпаки – призводило до незначного, але статистично значущого зниження ризику аритмій.

Однак, є також інформація про те, що прийом продуктів, що містять кофеїн, асоціюється з підвищеним ризиком геморагічного інсульту!

Кофеїн є рекомендованим препаратом для лікування гіпнічного головного болю (головного болю, що виникає уві сні).

Наступний факт – кофеїн рекомендований для лікування головного болю після люмбальних пункцій, що пов'язано з вазоконстрикторним впливом кофеїну на мозкові судини.

Крім того, американська FDA вважає, що комбінації кофеїну, парацетамолу та аспірину є безпечними та ефективними для лікування головного болю, у тому числі у жінок, що годують. При цьому дози кофеїну 130 мг і більше є ефективними при головному болі напруги та дози 100 мг і більше – при мігрені.

Дослідження показали, що куріння посилює виведення кофеїну. Відповідно, відмова від куріння може спричинити збільшення концентрації кофеїну в крові вдвічі і більше, що може спричинити побічні ефекти.

Основними побічними ефектами передозування кофеїну є: тахікардія, підвищення артеріального тиску, прискорене дихання, розширення зіниць, ажитація.

До речі, оральні контрацептиви послаблюють засвоєння кофеїну.

Необхідно знати, що до деяких фізіологічних впливів кофеїну може розвинутись толерантність (стійкість). Це стосується впливу на артеріальний тиск, пульс, виділення адреналіну, а також сечогінний ефект кофеїну. Толерантність зазвичай розвивається за кілька днів від початку прийому кофеїну.

Відмова від кофеїну (це стосується кави та інших кофеїн-содержащих продуктів) може виявитися симптомами відміни! Це проявляється у вигляді головного болю, загальної слабкості, зниження концентрації уваги, складнощів у роботі, депресії, тривоги, дратівливості, тремору, нудоти. Симптоми відміни зазвичай розвиваються через 12-24 години після відмови від кофеїну, досягають піку на 20-50 годин і тривають близько тижня. До речі, симптоми відміни не залежать від кількості кофеїну, що вживається.

Ось такі цікаві та свіжі факти ми представили до вашої уваги. Має сенс відзначити, що все добре в міру. Кава є гарним та корисним продуктом, яким не слід зловживати!